Çocuk Egitiminde Anne Baba ve Kardeşin Rolü

Anne baba ve kardeşin  çocuk eğitimindeki rolü çocuğun gelişimi ve sonraki yaşamında hayati derecede önemlidir...

 

 

 

 

Çocuk Eğitiminde Babanın Rolü

Anneden sonra kız çocuğunun bağlandığı tek ve önemli varlık babadır. Bir erkek olarak baba sevilip sayılmalıdır. Babasını sevmeyen ondan kopan kız çocukları evlenmekten korkar ve mutlu olamazlar. Bu basit ama çok önemli gerçekleri bilmeyen aileler ve çocukları mutsuz olurlar. Kızın babasını annesinden daha çok sevmesi, erkek çocuğun ise babayı taklit etmesi normal olaylardır. Kız çocuklar babaya bağlanır, anneyi taklit eder; oğlan çocuğu anneye bağlanır, babayı taklit eder. Taklit edilen anne ve babanın çok iyi örnek olmaları eğitim için çok önemli bir sonuç olacaktır.

Çocuk Eğitiminde Annenin Rolü

Annenin rolü çocuklar üzerinde müstesna bir önem taşır. Çocukların cinsiyetleri ne olursa olsun önce anneye bağlanırlar. Bir süre sonra anne ve babanın rolleri ayrılır. Bu ayrılık genellikle iki yaşından sonra başlar. Bu yaşlarda erkek çocuklar annelerine, kız çocuklar babalarına daha çok yakınlık duyarlar. Erkek çocuk annesiyle arkadaşlık ederek karşı cinse saygı duymasını öğrenecektir.

Kız çocukları annenin davranışlarını taklit ederek kadınlığı öğrenmeye çalışacaklardır. Kızların baba karşısında annelerini örnek alma özellikleri daima hatırda tutulmalıdır.

 

Çocuk eğitiminde Kardeş rekabeti

Eğitilmiş, bilgili, görgülü ve anlayışlı ailelerin kardeş rekabeti gibi çok sakıncalı bir davranışta bulunmaları mümkün değildir. Çocukların yaşları ve cinsiyetleri ne olursa olsun eşit davranmak zorundadırlar. Kardeş rekabeti anne-baba sevgisini kine, kardeşliği düşmanlığa çevirebilecek en tehlikeli bir davranış olacağı bilinmelidir.

Rekabet duygusu, kıskançlık duygusunu doğurur, çocukların hilekâr olmasına neden olur. Kardeşini seviyormuş gibi görünerek içindeki kini saklamaya çalışır. Kardeşlik sevgisi tüm sevgilerin en üstünüdür. Kardeşlik sevgisini sağlamak ise anne-babaların en önemli görevidir.

Çocuktan yapabileceği şeyleri istemek

Eğitimin en önemli öğelerinden biri de çocuklara örnek olmak ve onlardan yapabileceklerini istemektir. Çocuklardan yapamayacakları bir şeyi istemek ise hataların en kötüsüdür.

KAYNAK: 7GünSağlık