Karga İle Tilki

 

 __________

Masalı Dinlemek İçin Play Tuşuna Dokunun       

Bir gün bir hırsız karga.Ha ha ha ha hay.
Bir parça peynir çalmış. Ha ha ha ha hay.
Konmuş bir dalda kalmış. Ha ha ha ha hay.
Etrafı seyre dalmış. Ha ha ha ha hay.

Ordan geçen bir tilki. Ha ha ha ha hay.
Şen sesinle öt demiş. Ha ha ha ha hay.
Aptal karga gak demiş. Ha ha ha ha hay.
Peyniri tilki yemiş. Ha ha ha ha hay.

 

Bay karga konmuş bir dala, koca bir peynir ağzında. Tilki kokuyu almış gelmiş, bilirsiniz kurnaz olur tilkiler, kargayı nasıl tuzağa düşüreceğinin hesabını yapıvermiş.

- Günaydın sayın karga cenapları, bu ne güzellik demiş; Bu ne güzellik böyle, inanın bakmaya doyamıyorum size. Şu pırıl pırıl tüylerinize, renginize. Ne yalan söyleyeyim, bu ormanda bir güzel daha yoktur üstünüze.

Kara karga havalara girmiş, bir görseniz. Ne yapacağını şaşırmış sanki, sağa sola kıvırmış boynunu, poz vermiş fotoğraf çektirir gibi… Tilki onun havalara girdiğini görünce, daha bir coşmuş sanki. Sıradaki palavralarını söylemeye başlamış.

- Bunca güzelliğe, sesiniz nasıldır acaba diye merak ediyor insan. Acaba sesinizi duyabilir miyim sayın karga?

Şuna bir gak diyeyim de ses görsün demiş alık karga; gak der demez peyniri ağzından düşürüvermiş. Tilki kapmış peyniri, yer dururmu bir köşede. Kara karga gözyaşı dökmüş peyniri için. Tilki giderken dönmüş karakargaya, son sözünü söylemiş o anda.

-Karga bayım, demiş kargaya; şu sözümü hiç unutma, kaptırdığın peynire değer: Her dalkavuk çıkarı için över, yüzüne güler, peynirini yer. Karganın aklı başına gelmiş ya, iş işten geçtikten sonra.