Genç mucitlerin buluşları sergileniyor

TÜBİTAK'ın bilimsel araştırma yapan gençleri teşvik etmek ve özendirmek amacıyla düzenlediği "39. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması"nın Ankara bölge sergisi açıldı.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndaki serginin açılışında konuşan TÜBİTAK Ankara Bölge Koordinatörü ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Mahir Bülbül, gelişmiş ülkelerin ileri teknolojiye sahip olduğunu söyledi.

İleri teknolojiye, yaratıcı düşüncelerin ortaya çıkmasıyla ulaşılabileceğini ifade eden Bülbül, TÜBİTAK'ın düzenlediği etkinliklerle gençleri bu yönde desteklediğini kaydetti.

Sergide, Ankara bölgesine bağlı Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Karabük, Kırıkkale ve Zonguldak'taki okullardan, sergilenmeye değer görülen bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya, matematik, sosyoloji, tarih ve yer bilimleri alanlarında 79 proje yer alıyor.

Yarışmaya Ankara'dan katılan Fulya Gürsoy ve Yasemin Sözütek, "Tarımsal Zararlılara Karşı Alternatif Savaşım Yöntemlerinin Geliştirilmesi" projesiyle, tarım alanlarına zarar veren canlıları biyolojik mücadeleyle yok etmeyi amaçlıyor.

KAYNAK: