Çocuklar Doğuştan Bilim Adamıdır!

Çocuklar, soru sormaya, çevrelerini incelemeye ve araştırmaya çok küçük yaşta başlarlar. Ancak gördükleri şeyleri anlamlandırabilmeleri ya da edindikleri bilgileri kendi gözlemleriyle birleştirebilmelerini sağlamak açısından yetişkinlerin yardımı gerekebilir. Bu nedenle fen bilgisi eğitiminin, dolayısıyla bilime olan ilginin ailelerce desteklenmesinin önemi çok büyüktür. Peki, aileler çocukların bilime ilgisini nasıl artırabilir ve bu anlamda onları nasıl destekler?

 

Fen bilgisi eğitiminin temel hedeflerinden biri, çocukların “bilimsel düşünme becerilerinin” geliştirilmesidir. Bu hedef, onların her birinin biliminsanı olacak şekilde değil, bilimsel düşünme becerilerine sahip bireyler olarak yetiştirilmeleri anlamına gelir. Bilimsel düşünme becerilerine sahip bireyler olmak, günümüz koşullarının kaçınılmaz bir gereğidir. Çünkü en azından sağlığımız, çevremiz ya da güvenliğimiz gibi konularda karar verirken, bu becerilere sahip olduğumuzda daha iyi sonuçlar elde edebileceğimiz ortadadır. Çocukların soru sormalarına, araştırmalarına, keşfetmelerine, gözlem yapmalarına, yorum, tahmin ve açıklamalarda bulunmalarına olanak sağladığımızda onların “bilimsel düşünme becerilerinin” gelişmesine yardımcı olabiliriz. Bunu sağlamak, anne-babaların eğitim düzeyiyle ilişkili değildir. Gereken tek şey, anne-babaların, bilinmeyeni çocuklarıyla birlikte keşfetmeye olan isteklilikleridir.

 

Bilimsel bilgiler sürekli birikir. Yeni bilgileri, önceden bildiklerimizin üzerine ekleriz. Bu nedenle öğrenme etkinliklerine erken yaşlarda evde başlamak önem taşır. Kendi meraklarınızı çocuklarınızla paylaşmak iyi bir başlangıç olabilir. Bilimsel konulara ilişkin görüşleriniz ve söyledikleriniz, çocuğunuzun bilime olan tutumunu etkiler. Buna bağlı olarak da çocuğunuzun bilimi öğrenmeye karşı olan tutumu belirlenir. “Ben okuldayken fen bilgisinde berbattım” ya da “fen bilgisi dersleri bana çok sıkıcı gelirdi” gibi ifadeler kullanmanız çocuğunuzu olumsuz etkiler. Ancak çocuğunuzun fen bilgisini ya da bilimi sevmesini zorla sağlayamazsınız. Yapabileceğiniz, yalnızca onu bu alanda yüreklendirmek, desteklemek ve bilimin gündelik yaşamdaki önemini fark etmesini sağlamaktır