Keloğlan'dan tabiat dersi

 

Türkiye'nin ilk Çocuk Ormanı, Bursa'da kuruldu. 25 yaşındaki fıstık çamlarından oluşan dev ormanda, çocukları çok güzel sürprizler bekliyor.

 Bursa'nın Nilüfer ilçesinde çocukların doğa ile buluşması amacıyla Türkiye'nin ilk çocuk ormanı kuruldu. Birbirinden renkli oyun parklarının bulunduğu bu harika alanda, Keloğlan gibi sevilen kahramanlar, miniklere doğa sevgisini aşılıyor.

 

Birbirinden şirin mini mantar evlerde, Şirinler, Gargamel, Karagöz, Hacivat, Nasrettin Hoca ve Keloğlan'ın da aralarında bulunduğu efsane kahramanlar, çocuklara doğa ve orman sevgisine ilişkin bilgiler sunuyor. Resimli yabanıl hayvan tabelaları ise doğal yaşama ilişkin bilgiler veriyor.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, Nilüfer ilçesi Çamlık Mahallesi'ndeki dev ormanlık alanı çocuklara ayırdı. 'Çocuk Ormanı' olarak düzenledi. 43 bin 465 metrekarelik alan, bakıma alınarak '170. Yıl Çocuk Ormanı' adıyla benzersiz bir doğa harikasına dönüştü. Tavşan ve sincap gibi hayvanların kendileri için ayrılan bölümlerde rahatlıkla gezebileceği ormana, ailelerin araçlarıyla gelebilmesi için otoparklar yapıldı. Stabilize yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, çocuk spor kompleksleri, oturma grupları, kapalı kır gazinosu ve fitness spor sahaları hazırlandı. Orman Bölge Müdürü Ali Girgin, fıstık ve kızılçam ağaçlarından oluşan çocuk ormanının resmi açılışını önümüzdeki günlerde yapacaklarını bildirdi