Grip – nedenleri, belirti ve semptomları, tedavisi, sorunları. Grip enjeksiyonu

Rate this post

Grip, en büyük ölümle tanımlanan solunum yollarının önemli bir viral enfeksiyonudur. Grip epidemiyolojisi mevsimselliği (yılın soğuk havası), küresel prevalansı ve virüs tipini içerir. Her yıl, enfeksiyonun spesifik suşlarının antijenlerinde değişiklikler gözlenir. Gribin üstesinden gelmek sadece kısa süreli bağışıklık sağlar – birkaç aya kadar ve sadece hastalığı yaratan enfeksiyon türüyle bağlantılı olarak. Grip, influenza A ve B enfeksiyonlarından kaynaklanır. Enfeksiyon boncuklarla veya doğrudan temasla oluşur.

Grip, yoğun bir solunum yolu enfeksiyonu ile ilgili bir dizi profesyonel belirti ve semptomdur. Hastalığa Orthomyxoviridae familyasından enfeksiyonlar neden olur. Virüsler 3 türe ayrılır: Tip A, Tip B ve tip C1. Tür A, parçacığın yüzeyindeki 2 sağlıklı proteinin türüne bağlı olarak alt tiplere ayrılır: hemaglutinin (H) ve nöraminidaz (N). Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bireylerin% 10 kadarı her yıl grip oluyor. yetişkinler ve ayrıca% 30. çocuklar. Hastaneye yatış ihtiyacı yaşlılarda ve ayrıca kronik olarak hastalanır.

İnfluenza epidemiyolojisi

Grip - nedenleri, belirti ve semptomlarıMevsimsel grip – her yıl salgın döneminde ortaya çıkar ve insanlarda bulunan influenza enfeksiyonlarından kaynaklanır: bunlar genellikle H1N1 ve ayrıca H3N2 alt tip virüsleridir. Pandemik influenza-uluslararası bir salgın türünde her yük veya birkaç yılda bir olayla tanımlanır. Pandemik grip, virüsün çok sayıda alt tipi tarafından tetiklenir. Enfeksiyon, çoğu bireyin yepyeni virüs türlerine karşı algılanamaması nedeniyle son derece hızlı yayılır. Bu nedenle, yerli dönemde influenza hastası olan insan sayısı, mevsimsel influenzadan çok daha fazladır. Bir pandemi, tipik olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, yepyeni bir tür virüsle enfeksiyonun coğrafi derecesine ilişkin ayrıntılar temelinde rapor edilir. Grip mevsiminin dönemi, ciddiyeti, başlangıcı ve zirvesi seçilen yıllarda farklılık gösterebilir. Bunu etkileyen birkaç husus vardır, örneğin enfeksiyonun önceki dönemlerde yayılanlardan ne kadar farklı olduğu. Genellikle sunulan bir konumdaki koşulların çeşitliliği normalden çok daha yüksektir. Sık sık bir salgın hakkında konuşulur. Şehir / ülke yetkilileri, aynı zamanda hijyenik ve epidemiyolojik çözümlerle farklı önleme tekniklerinin kullanılmasını içeren bir pandemi durumu ilan edebilir. Kolejler ve çalışma ortamları genellikle kapalıdır. Ayrıca, sınırların kapatılmasına karar verilir ve ayrıca bireyler influenzaya karşı zorla aşılanmakla yükümlüdür. Grip tipik bir hastalık olmasına rağmen, soğuktan çok daha az görülür. Her yıl birkaç milyon Polonyalı gribe yakalanıyor.

Grip nedenleri. Pandemik influenzanın etiyolojik yönü, A ve B tipi enfeksiyonlardır. Bir önceki ek olarak, iki yüzey alanı sağlıklı proteinin antijenik benzersizliğine dayalı olarak alt tiplere ayrılmıştır: hemaglutinin (H) ve ayrıca nöraminidaz (N). Daha sonra mevsimsel grip enfeksiyonlarla tetiklenir: H1N1 ve H3N2, bazen H1N2 virüsüdür. Mevsimsel grip genellikle sonbahardan çok erken ilkbahara (kuzey yarımküre), güney yarımkürede ise ilkbahardan yaz mevsimine kadar sürer. Son zamanlarda, yüksek ölüm oranıyla ilişkili olan kuş gribi enfeksiyonunun (H5N1) neden olduğu hastalıklar aslında ev sahiplerinde (çoğunlukla Asya’da ve Mısır’da) kaydedilmiştir. 2009 Yılında, domuz gribi olarak adlandırılan A / H1N1 virüsünün salgını belirtildi (enfeksiyon insan, domuz ve kuş gribi suşlarından türetilen bir reasürant olduğu için bu terim yanlış olsa da). Profilaktik olarak bağışıklığı güçlendiren içecek suları, bir balık olarak sağlıklı ve dengeli bir koleksiyondan – elma suyu, limon suyu, zencefil suyu, maydanoz suyu içeren bitkilerle meyve ve sebze çekimleri koleksiyonu. Grip sistemi. Grip virüsünün çoğalması, üst ve alt solunum sistemi sisteminin epitel hücrelerinde meydana gelir. Durum boyunca ortaya çıkan belirti ve semptomlar, enflamatuar yanıtta salınan sitokinlerin etkisinden kaynaklanmaktadır.

Grip için tehdit faktörleri arasında şunlar bulunur

Grip enfeksiyonunun rezervuarı insanların yanı sıra bazı evcil hayvanlardır (örneğin evcil kuşlar veya domuzlar). İnfluenza enfeksiyonu genellikle boncuklarla bulaşır, ancak kontamine nesnelerle veya ellerle yapılan çağrılarla enfeksiyon vakaları vardır. Enfeksiyon kaynağı, kuş gribi durumunda – enfekte bir kuş – hasta bir kişidir. Virüs, hasta bir kişiyle doğrudan arayarak veya ölü bir kuşa dokunarak gönderilir. Ek olarak, hasta kuşların çiğ yumurtalarını tüketmenin yanı sıra az pişmiş et tüketmek de enfeksiyonun insanlara bulaşmasına neden olabilir. Birkaç yılda bir veya yılda bir, tek bir hücreye örnek olarak insan ve ayrıca kuş olmak üzere iki tür enfeksiyon bulaşabilir. Böyle bir enfeksiyonun sonucu olarak, influenza pandemilerine neden olabilecek yepyeni bir enfeksiyon alt tipi oluşur. Bu tip viral düzensizliğe antijen sıçraması denir ve aynı zamanda sadece grip A Tür 1 virüsünü etkiler. İnfluenzanın kuluçka süresi tipik olarak iki gündür, ancak yaklaşık bir hafta olabilir. Buna karşılık, bulaşma süresi: belirti ve semptomların başlamasından 1 gün önce ve 3-5 gün sonra (yetişkinlerde); belirtilerin başlamasından birkaç gün önce ve 10 veya daha az gün sonra (çocuklarda). Daha sonra, bağışıklığı bozulmuş kişiler virüsü salgılayabilir ve ayrıca birkaç hafta / aya kadar enfeksiyon verebilir.

Grip için tehdit faktörleri arasında şunlar bulunur

Grip-belirtiler. Grip belirtileri, yüksek ateş, damlayan burun, öksürük, baş ağrısı, boğaz ve kas ağrıları ile beklenmedik bir başlangıç ile karakterizedir. Bu temel semptomlar arasında aynı şekilde damlayan bir burun ve halsizlik hissinin yanı sıra bir arıza hissi de tartışılmalıdır. Genç gençlerde en tipik belirtiler karın rahatsızlığının yanı sıra yüksek sıcaklıktır. Bazen kusma ve hafif ishal de görülür. Grip normalde yaklaşık 7 gün sonra kaybolur, ancak öksürük veya genel halsizlik gibi bazı belirti ve semptomlar çok daha uzun sürebilir. Grip belirtileri ameliyat olmanıza izin vermiyor, ancak tesisi ziyaret etmekten korkuyor musunuz? Tıp uzmanınızla çevrimiçi konuşun! Grip benzeri yüksek sıcaklık, özellikle çocuklarda çok yüksek olabilir. Soğuk algınlığı enfeksiyonu veya anjini tetikleyen mikroorganizmalar gibi bakterilerin yanı sıra diğer çeşitli enfeksiyon türleri de bu tür durumlara neden olur. Bu nedenle, yalnızca belirti ve semptomlara dayanarak grip teşhisi zordur. Grip ve soğuk algınlığı-farklılıklar. Karşılaştırılabilir bilimsel fotoğraftan bağımsız olarak, bir takım farklılıklar vardır. Evinizde RSV, COVID, İnfluenza An testi ve ayrıca 4 virüsün varlığı için B-Combo Ag antijen muayenesi yapabilirsiniz. Grip olan bir kişi tıbbi tesiste ne zaman kalmalıdır? Grip olan bir kişi, belirti ve semptomlara uyma ortaya çıktığında acil hastaneye yatış çağrısında bulunur.

X-ışını değerlendirmesi – nefes darlığı durumunda

İnfluenza epidemiyolojisiEşlik eden pnömonisi olan influenzalı bireylerde antiviral tedavi ile birlikte antibiyotik tedavisi yapılmalıdır. Reçeteli antibiyotikler profilaktik olarak kullanılmamalıdır (mikrobiyolojik araştırmalar pnömoninin bakteriyel doğasını göstermedikçe). Öte yandan, glukokortikosteroidler sadece septik şok durumunda (küçük bir dozda) uygulanır. Diğer çeşitli durumlarda, uzun süreli enfeksiyon replikasyonu da dahil olmak üzere olumsuz etki tehlikesini tetiklerler. Grip tedavisi ideal takviyelerle sürdürülmelidir. Büyük dozlarda C vitamini yardımcı olabilir, bu nedenle örneğin Swanson’dan 454 g C Vitaminine ulaşmayı hak eder. Aynı şekilde, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel etkileri olan organik centiyana otu gibi doğal infüzyonlardan yararlanmak da mümkündür. Mor deniz kestanesi ayrıca vücutta çay hazırlayabileceğiniz güçlendirici bir sonuca sahiptir. Grip ve bekleyen kadınlar.
Hamile kadınların grip sorunları için artan bir tehlikesi vardır. Hamilelik bildirilmeyebilir, erken doğumla sonuçlanabilir veya fetüsün hayatını tehdit edebilir. Bu nedenle hamile bir kadında grip olduğu varsayılırsa, hastalığın belirti ve semptomları ne kadar ciddi olursa olsun hastanın dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi gerekir. Ek olarak, laboratuvar muayenesinin sonucu henüz alınmamış olsa bile, uygun antiviral tedavi en kısa sürede yapılmalıdır. Kadınların ağrının yanı sıra sıcaklığın tedavisi için beklenirken parasetamol kullanımıyla sınırlandırılması gerekir (annelikte nsaıd’lerin yanı sıra asetilsalisilik asit yasaklanmıştır). Her 12 saatte bir optimum 75 mg oseltamivir dozu kullanılabilir.

Emziren bayanlar söz konusu olduğunda, terapi boyunca beslenmeyi durdurma talebi yoktur. Bununla birlikte, hijyeni korumak, yani gençle görüşme sırasında yüzünüzde bir maske kullanmak ve genellikle ellerinizi yıkamak çok önemlidir. Mevsimsel grip enjeksiyonları. Aşılar, özellikle diabetes mellitus gibi gripten kaynaklanan komplikasyon riski yüksek olan kişilerde veya 50 yaşın üzerindeki kişilerde gripten kaçınmak için tasarlanmıştır. yaşam yılı). Ayrıca 6 yaşından sonra tüm insanlara aşı yapılması tavsiye edilir. yaşam ayı (grip olma olasılığını azaltmak için). Aşılama, sonbaharda hemen önce yapılmalıdır. artan grip dönemi. Bir doktor tarafından onaylanması gereklidir. Enjeksiyonun uygulanmasından sonra vücudumuzun vücut bağışıklık sistemi antikor üretmeye yani hastalığa karşı kendini korumaya başlar. Direnç normalde aşıyı aldıktan sonraki 3 hafta içinde gelişir ve ayrıca 12 ay kadar devam eder. Enjeksiyon, sağlıklı ve dengeli yetişkinlerde en güvenilir olanıdır. Aşı bir grip dönemi için geçerlidir. Aşılar aslında neredeyse 60 yıldır yapılıyor. Doz yönetimi sonrası yapılan birçok klinik araştırma ve gözlem, hem bekleyen kadınlar, yetişkinler, çocuklar hem de kronik immün yetmezliği olan bireyler için risksiz olduklarını ortaya koymuştur. Ancak, şeklinde olumsuz etkiler olabilir:.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz